Osm překvapivých faktů o těhotenství a porodu! Věděli jste, že?

Čekáte miminko a snažíte se získat všechny dostupné informace o těhotenství a porodu? Nuže, přestože si myslíte, že máte všechno v malíčku, přece jen je množství věcí, které vás ohledně těhotenství a porodu překvapí nebo zaskočí. A je jedno, jestli čekáte první, druhé nebo další dítě, vždy se může najít něco, s čím jste se dosud nesetkali. Jaké věci to tedy jsou?

1. Ranní nevolnost může trvat celý den (i noc)

Přesto, že se jmenuje „ranní“, těhotenská nevolnost vás může potrápit nejen v ranních hodinách. Některé ženy zažívají nevolnost během celého dne, případně večer nebo iv noci.
U každé to může být jiné, přičemž tyto stavy mohou trvat jen prvních pár týdnů (obvykle do 12. týdne těhotenství), ale někdy se objevují i v pozdějších stádiích těhotenství.

2. Výtok

Během těhotenství bývá u ženy zvýšený výtok z pochvy, což může být dost nepříjemné. Je to však přirozené (pokud výtok není doprovázen svěděním, pálením či zápachem). Možná budete mít potřebu vícekrát za den si vyměnit spodní prádlo, případně se vaším neoddělitelným společníkem stanou slipové vložky.

Kromě výtoku z pochvy vás ale může zaskočit i výtok z bradavek. Jde o nažloutlou tekutinu, která u některých žen po trošce vytéká z bradavek. Opět netřeba panikařit, tato tekutina je v podstatě kolostrum, které se v prsou tvoří již během těhotenství a představuje první potravu pro miminko.

3. Divné změny na kůži

Pro období těhotenství jsou typické i různé změny na pokožce budoucí maminky. Zaskočit vás mohou nepěkné „přírůstky“ v podobě kožních výrůstků, nové mateřská znaménka, pigmentové skvrny na obličeji či tmavá čára uprostřed bříška. Některé ženy mají v těhotenství tvář posetou akné, jiné se naopak těší z krásné zářivé pokožky. Nepříjemným překvapením pro budoucí maminku bývá i růst chloupků v okolí prsních bradavek.

4. Malé boty?

Některým ženám se v těhotenství stane, že jsou jim najednou malé boty, které nosili předtím. Budoucím maminkám mohou chodidla skutečně narůst, a to až o 1,5 čísla. Je to způsobeno větší zátěží na chodidla i hormony, zejména hormonem Relaxinis, který uvolňuje svalstvo. Mnohé ženy si tedy musí kvůli tomuto jevu pořídit nové boty.

5. Trapné, no přirozené

Když se všechny vaše síly soustředí jen a jen na vytištění miminka, je přirozené, že z vás mohou vyjít i různé jiné věci jako například stolice. Nemusíte se však cítit trapně, je to docela normální a lékaři jsou na to zvyklí. Někdy je dobrou prevencí klystýr před porodem (můžete si ho udělat i doma, pokud nechcete, aby vám ho dělali v porodnici), no často toto „pročištění“ není úplné a i tak dochází k odchodu zbytků stolice během porodu.

6. Miminko je na světě, ale porod ještě neskončil?

Vydechli jste si, že už máte své děťátko konečně na světě a myslíte si, že porod je ukončen? Mnoho žen neví, že porozena miminka porod ještě uzavřen není a čeká je ještě porozena placenty. K tomu dochází asi do 10 minut po narození miminka, nejpozději by placenta měla být venku do půlhodiny. Její „porozena“ zpravidla nebolí, ale může být nepříjemné. Až porozena placenty se porod oficiálně končí.

7. Toto že je moje miminko ???

Takovou otázku si položí nejedna maminka, když konečně po dlouhých hodinách porodních bolestí poprvé spatří své děťátko. Většina žen má představu, že miminko bude po narození krásně růžovoučké s rozkošnou tvářičkou a pak jsou zaskočeny tím malým mrňouskem se zvrásněnou kůží, divnou barvou (nejedno miminko je po porodu namodralé a pootlučené z „těžké cesty“ ven), pokryté bělavým mazem, s podivným tvarem hlavičky a podobně. Jednoduše, miminko po narození nevypadá tak úžasně krásné jako z fotek z časopisu.

8. Po porodu a znovu kontrakce?

Velmi nepříjemným pro čerstvou maminku bývá zjištění, že narozením miminka se bolesti neskončily. Dochází k zavinování dělohy, což bývá doprovázeno bolestmi podobnými kontrakcím. Obzvláště během kojení bývají tyto bolesti výrazné a některé maminky potřebují lék od bolesti.